Rádi jsme využili nabídku paní doktorky Kašákové a v pátek 5. listopadu 2021 jsme se vypravili na exkurzi do oční ordinace. Abychom se do ordinace vešli, rozdělili jsme se na tři skupiny, které ordinaci postupně navštívily. Paní doktorka si pro nás připravila povídání o fungování oka a jeho vlastnostech. Stejně jako každá část lidského těla je oko neuvěřitelně komplexní systém se spoustou částí, které musí správně fungovat. Jakmile přestane správně pracovat některá jeho součást, je potřeba vyhledat očního lékaře. Mohli jsme si prohlédnout model oční čočky i skutečnou umělou čočku, kterou lékaři vkládají pacientovi do oka, pokud podstoupí operaci např. šedého zákalu. Všechny nás překvapilo, jak je skutečná čočka malinká.
Zaujalo nás také povídání o očních nemocech, které demonstroval mimo jiné plakát s možným postižením vidění. Některé vady vidění jsou léčitelné, jiné bohužel ne. Prakticky jsme si vyzkoušeli testy barevného vidění. Vypadá to, že všichni budou moci jednou řídit auto. Zelenou od červené rozeznal každý.
Po teoretickém úvodu nás paní doktorka vzala do vyšetřovny, kde jsme si prohlédli různé nástroje a trochu nás zamrazilo při popisu některých prý běžných zásahů do oka. Pobavila nás ukázka testu tvorby slz, který probíhá tak, že si pacient na několik minut za víčko zastrčí speciální papírek, který mu visí z oka, a němž se pak pozná, zda jeho oko tvoří slzy v dostatečném množství.
Paní doktorka nás také poučila o tom, jak si pomoci, pokud se nám dostane nějaké cizí tělísko pod horní víčko. Často slzy nepomohou, takže je potřeba víčko obrátit a navlhčeným vatovým tamponkem tělísko opatrně vyndat. A čistá voda je jako vždy nejlepším pomocníkem, ať už máte v oku nějakou nečistotu, nebo když vám do oka stříkne nějaká nebezpečná látka. S vápnem se dnes jen tak nepotkáme, ale louh na čištění odpadů doma často máme a při vaření se nám do oka může dostat kyselina citronová či jiné agresivní látky.