PET lahev
Najednou se u nás na škole i v domácnostech objevili víčka na PET lahvích, která nešla sundat a ani odtrhnout. Spoustě lidí to činilo problémy a začali se rozčilovat.
Tak nás napadlo, jaký názor mají na připevněná víčka naši žáci a učitelé. Proto žáci ze 6.A Jirka a Matěj vytvořili anketu, kde se mohli všichni na naší škole vyjádřit k tomuto "problému".
Nejdříve než to vyhodnotíme, tak trochu informací, proč tomu tak v dnešní době je?
Informací je několik, jedná se například o snahu snížení volně pohozeného odpadu (tzv. litteringu), zvýšení množství tříděného plastového odpadu a tím pádem zvýšení míry recyklace odpadu z plastů, snížení plýtvání zdroji a zamoření životního prostředí plasty, ze kterých se uvolňují mikroplasty – jde tedy o opatření, které je cestou k větší udržitelnosti.

1. Směrnici EU 2019/904 o omezení dopadu některých výrobků z plastů
    na   životní prostředí zapracovaly členské státy EU do svých vlastních
    právních předpisů. Země sedmadvacítky, potažmo výrobci a distributoři
    měli také přechodnou dobu na to, aby se mohli nové situaci přizpůsobit
    úpravou výroby nebo doprodáním zásob produktů.
2. V srpnu 2022 byl v ČR schválen zákaz výroby a prodeje jednorázových
    plastů, k čemuž Ministerstvo životního prostředí ČR uvádí: „Zákon o
    omezení dopadu vybraných plastových výrobků převádí do českého práva
    evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904
    o omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární
    ekonomiky).“
3. Studie PwC odhaduje, že úpravy linek na výrobu plastových lahví, kterých
    po Evropě napočítala 1 300, budou stát minimálně 2,7 miliardy eur (přes
   68 miliard korun). „Znamenalo by to zvýšení množství materiálu a upravení
   zavíračky na všech našich linkách,“ potvrzuje za Kofolu Jaroslava Musilová.

Teď se vrátíme k naší anketě. Po uzavření bylo zjištěno, že 74 % žáků a učitelů připevněná víčka velmi vadí, 3% považují připevněná víčka za super nápad a 22% připevněná víčka nevadí.
Žáci i učitelé měli možnost napsat i komentáře k tématu, některé vybíráme a uvedeme je zde.

"Je to jistě dobré pro životní prostředí, víčka se neztrácí a jsou recyklována spolu s lahví."
"Je to životu nebezpečné... pro mě."
"Vždy mi to poškrábe obličej."
"Je to úplně jedno. Částečně mi to u vyhovuje, nemusím řešit kam s tím víčkem. Poleje se jen nemehlo 😊"
"Výhoda je, že neztratím víčko k příslušné lahvi."
"Rozumím jejich významu, ale je to poměrně omezující při konzumaci. Samotnou mě ale nenapadá jiné řešení."
"Víčko se sice nikam neztratí, ale láhev pak nejde jednoduše zavřít. Také víčko překáží, pokud člověk pije rovnou z láhve."
"Uvidíme, zda to přinese časem to, proč je to zavedeno."
"Dříve lidi nechávali v lese atd. pouze víčka, teď tam nechají celou petlahev. Řešení je nedomyšlené, z některých lahví nedá pít. Já osobně víčko vždy utrhnu."
"Chápu ekologický důvod připevnění víček k lahvím. Mě osobně to rozčiluje, protože se mi víčko plete při manipulaci. Já osobně víčko odtrhávám, protože pečlivě třídím odpad a tedy vyhazuji plastovou lahev i s víčkem do tříděného odpadu."
"Naprostá katastrofa, leze to celé rodině na nervy 😡"
"Sice se nikam nezakutálí,ale špatně jde znovu nasadit po otevření a taky se z lahve s víčkem špatně pije. Při použití na kole - zastavit, rozdělat a nasadit zpátky trvá mnohem déle, než to západne do sebe."
"Já si myslim, ze to určitě zachraňuje želvičky, ale mě želvičky nezajímaj, ja se chcu pouze v klidu napít."
"Jde o to jaky systém se používá. Nejvíce bezproblémový mi přijde systém na lahvích Mattoni."
"Přijde mi to jako rozumný nápad v případě, že recyklace proběhne najednou a nebude to znamenat další manipulaci."
"Když člověk pije nebo z lahve něco někam přelévá vadí mu to a leckdy se člověk polije."

Zatím se zdá, že výrobci s argumenty neuspějí. V posledním návrhu směrnice, který byl zveřejněn v lednu, víčka s poutky zůstala jako jedna z priorit a podle lidí z byznysu už se návrh nezmění. Velcí zpracovatelé plastů se tak už raději připravují. „Někteří zahraniční výrobci v Evropské unii již toto praktikují,“ potvrzuje Romana Nýdrle za obchodní řetězec Makro, který problematiku pečlivě sleduje.

Které jednorázové výrobky budou zakázány
● Tyčinky do uší, příbory, talíře, brčka, míchátka nápojů, tyčinky od balónků, kelímky
● Oddělitelná víčka PET lahví
● Krabičky na jídlo z polystyrenu, pokud je jídlo určeno k okamžité spotřebě a nemusí se například ohřívat; kelímky a víčka z polystyrenu
● Výrobky z oxodegradabilních plastů (využívaly se hlavně v minulosti, třeba na igelitky, ale rozkládaly se na ještě horší mikroplasty)
● Kelímky na kávu, i když jsou z kompozitních materiálů a jen jednu část tvoří plast, například papírovo-plastové

Chlapci se samozřejmě zamýšleli nad tím, jestli by se nenašlo lepší řešení, Matěj s dědou si myslí, že nejlepší by bylo lahve zálohovat, a pokud nebude mít láhev víčko, tak to automaty nevezmou.

Děkujeme za hlasování v anketě a doufáme, že jste dočetli až sem a něco nového jste se dozvěděli.